10 rad – Na co si dát pozor

Často slýcháme, že zájemci o kurz již podobně vypadající kurz absolvovali v jiné vzdělávací společnosti a byla to ztráta času. Proto přišli k nám – na doporučení svých známých, kteří si na základě kurzu u nás práci skutečně našli. Určitě se vyplatí provést si průzkum nabídky vzdělávacího centra. Přinášíme Vám několik rad, jak si vybrat správný rekvalifikační kurz.

  1. Ověřte si kolik lidí bude ve skupiněPakliže se jedná o rekvalifikační kurz a ve skupině je více než 15 lidí, lektor mluví k davu a na Vás nemá čas. Každý má nějaký dotaz a nezbývá prostor ho řešit. 
  2. Nechte si předvést osobně, na videu nebo na jiné prezentaci prostory, kde výuka probíhá – příjemná učebna s lavicemi, židlemi, tabulí, výpočetní technikou a případně další technikou by měly být samozřejmostí. Budete se divit, ale není to tak všude. Někde píši poznámky na parapetu a ve třídě je 60 lidí. Mluvené slovo lektora tam není ani slyšet. 
  3. Spočítejte vyučovací hodiny a zamyslete se nad obsahem kurzu. Již při srovnání náplně a počtu hodin je zřejmé, že některý kurz je podezřelý. V nabídce některých center například najdete kurz Asistent/ka, sekretář/ka s rozšířenou výukou angličtiny. Tato nabídka říká, že se za jeden měsíc naučíte anglický jazyk, obchodní angličtinu, právní minimum, práci na PC včetně Google aplikací,  základy účetnictví a daňové evidence a mnoho dalších oborů. Podle našich zkušeností je toto vše nereálné – pokud výuka má mít smyl,  má probíhat podle pravidel MŠMT a obsahuje závěrečnou profesní zkoušku, která se skládá podle přísných kritérií národní soustavy kvalifikací. Podobné je to i s kurzy účetnictví, mezd a daní. Na všechno je potřeba čas. Učíte se nové věci, které Vám mají sloužit ve Vašem dalším nejen profesním životě. Obsah a časové rozložení by mělo být reálné a ne ztráta času. Na to si dejte opravdu pozor!
  4. Zajímejte se o tým lektorůDůležité je, aby ho tvořili odborníci s dlouholetou praxí, byl prověřený a stabilní. K dispozici by Vám měl být jejich profesní profil. 
  5. Trvejte na potvrzení možnosti, že nebudete-li moci absolvovat některý výukový den, nahradíte si ho jindyJe škoda o den výuky přijít. 
  6. Zjistěte, zda k výuce dostanete studijní materiály. Výuka v rekvalifikačních kurzech probíhá rychlým tempem, je proto potřeba mít pomůcku, která Vám umožní opakovat si probranou látku a připravit se na závěrečnou zkoušku.
  7. Vyžádejte si reference posluchačů, kteří daný kurz již absolvovali.
  8. Využijte konzultací zdarma i po skončení kurzu. V dobře fungujícím vzdělávacím centru tuto možnost často najdete.
  9. Chtějte odpověď na všechny dotazy týkající se organizace kurzuZaměstnanci vzdělávacích center by to měli mít v náplni práce a rychle dotazy zodpovědět. 
  10. Hledejte serioznost, poctivý a milý přistupStresu a starostí je v dnešní době hodně, proto chtějte smysluplně strávit Váš čas!

Pokud je cena kurzu podezřele nízká ve srovnání s nabídkou ostatních vzdělávacích center, je více než pravděpodobné, že výuka nebude probíhat v malých skupinách a pod vedením kvalitních lektorů a nebude obsahovat ani studijní materiály ani konzultace.

Plus 1 rada navíc – pro nezaměstnané:

  • Současná legislativa nabízí všem nezaměstnaným možnost získat kurz zdarma prostřednictvím úřadu práce. Je možné vybrat si kurz a požádat úřad práce o jeho proplacení. Je však pouze na zvážení schvalovací komise úřadu práce, jestli Vaší žádosti vyhoví. Někdy Vaší žádost vyhodnotí kladně a někdy nabídne jiné vzdělávací středisko, jehož výběr je založen na požadavku školení velkého počtu zájemců najednou za nízkou cenu. Podle toho potom výuka vypadá. Všichni zájemci o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu práce, mají podle ustanovení § 109a zákona o zaměstnanosti možnost vlastního výběru rekvalifikačního kurzu.