Jak na zdanění digitálních měn

Patří do pravidelné rubriky

V tom pořád panuje mezi lidmi nejistota. Digitální měny, bitcoin, kryptoměny… nové pojmy, které jsou mezi účetními docela neoblíbené, protože neví, co s tím. Většina se s nimi zatím nikdy nesetkala, ale to se může rychle změnit, když se firma například rozhodne přijímat tržby v bitcoinech nebo se aktivní klient rozhodne zkusit štěstí v tzv. těžbě kryptoměn.

Pro účely daně z příjmů je hlavní jedna jediná věc. Kryptoměna není zákonná měna, ale nehmotná movitá věc, kterou směňujete za jiné věci nebo peníze. Daníte směnu kryptoměny za jinou kryptoměnu nebo pořízení zboží či služeb. Důležité je vědět, že spekulace s kryptoměnami v rámci správy vlastního majetku není podnikání, nepodléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění a daní se jako ostatní příjem. Těžba kryptoměn není nic jiného než poskytování služeb spočívajících v ověřování transakcí pro třetí osoby. Proto pro těžbu kryptoměn živnost potřebujete.

Fyzická osoba může některé příjmy osvobodit dle zákona o dani z příjmu, jako tzv. ostatní příjem dle §10 – například pokud jednorázově pomůžete někomu s nákupem kryptoměn a necháte si za to odměnu do 30 000 Kč. Dále je osvobozeno darování mezi příbuznými v přímé linii, některých v pobočné linii a manžela.  Když obdarovaný kryptoměny následně prodá, zdaní jen rozdíl mezi obvyklou cenou v okamžiku nabytí, a cenou, za kterou je prodá. Bohužel se nedá počítat s tím, že jde o osvobozené příjmy jako například u akcií při prodeji po nějaké době, protože kryptoměny nejsou v ČR cenným papírem.

Pokud kryptoměny těžíte, jedná se o soustavnou činnost, na kterou potřebujete živnostenské oprávnění.

U těžby bitcoinů je pro účely zdanění třeba postupovat jako při získávání věci vlastní činností, proto zvýšení majetku v podobě nabytí věci vlastní činností těžbou není příjmem. Příjmu poplatník dosahuje při případném prodeji natěžených kryptoměn nebo v případě směny za jinou kryptoměnu. Daní se už v okamžiku směny nebo prodeje, ne až převodem peněz na účet do České republiky nebo na fiat měnu.

Někdy příště si můžeme říct, jak je to v případě digitálních měn s DPH a s účetnictvím.

Autor článku: Ing. Miroslava Kroftová