Sazba DPH u stravovacích služeb od 1.12.2016

Patří do pravidelné rubriky

V souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb (EET) byl v roce 2016 novelizován zákon o DPH s účinností od 1.12.2016. Tato změna se týká přeřazení stravovacích služeb do Přílohy číslo 2 zákona o DPH, v praxi přeřazení těchto služeb ze základní do první snížené sazby.

Pro tyto účely je podstatné, že se jedná o služby, které odpovídají současně číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA platné od 1. ledna 2008 a výslovně uvedenému slovnímu popisu k tomuto kódu v textové části přílohy č. 2. Tato kritéria musí být naplněna současně. Pod kód 56 CZ-CPA spadají veškeré restaurační, cateringové a ostatní stravovací služby a služby podávání nápojů. Jedná se například o služby restaurací, cateringových společností, závodních a školních jídelen apod.

Pod slovním popisem si představme stravovací služby, podávání nápojů, pokud nejsou jako stravovací služby osvobozeny od daně podle § 57 až 59 nebo pokud se nejedná o podání alkoholických nápojů uvedených pod kódy nomenklatury celního sazebníku 2203 až 2208 nebo tabákových výrobků uvedených pod kódy nomenklatury celního sazebníku kapitoly 24.

Do první snížené sazby však nespadají například školní jídelny, které jsou podle § 57 zákona o DPH osvobozeny od daně bez nároku na odpočet daně (osvobozeno ovšem není stravování poskytované studentům na vysokých školách).
Dále se první snížená sazba netýká ani na stravovacích služeb poskytovaných v souvislosti s poskytováním zdravotních a sociálních služeb, které jsou také osvobozeny od daně bez nároku na odpočet daně (§ 58 a § 59 zákona o DPH)
Jak se toto projeví v praxi?

Dejme tomu, že pan Novák provozuje restauraci a přijde host, který si objedná například dvě polední menu skládající se z hlavního jídla a nápoje. V prvním případě bude podáván nápoj nealkoholický (coca cola) a ve druhém alkoholický (pivo). Tady musí pan Novák, provozovatel restaurace, plátce DPH, v rámci poskytnuté stravovací služby rozlišit uplatnění první snížené sazby daně u podání jídla a nealkoholického nápoje (Coca coly) a uplatnění základní sazby daně v případě podání alkoholického nápoje (piva), protože pivo jako alkoholický nápoj je z uplatnění první snížené sazby daně u stravovacích služeb ze zákona vyloučena.

Autor článku: Ing. Miroslava Kroftová