V kurzech marketingu vyučuje moderátorka Štěpánka Duchková

Štěpánku Duchkovou znáte jako moderátorku a redaktorku TV Prima, TV Barrandov a Českého rozhlasu. Od října 2013 se s ní můžete pravidelně setkávat v našich kurzech marketingu a managementu, kde bude vyučovat témata komunikace, rétorika, argumentace, řeč těla. Jako ochutnávku kurzu Vám přinášíme krátký rozhovor.

Co tě baví na práci lektorky?

Nejvíc mě baví, že se setkávám s lidmi z nejrůznějších pracovních oborů. Jednou se musím připravovat na politická témata, jindy na zdravotnictví, pak zase třeba na nějaké kauzy z oblasti energetiky. Baví mě pátrat po tématech a připravovat krizové otázky a odpovědi.

Která témata učíš nejraději?

Já nejraději připravuji klienty na vystoupení před televizní kamerou nebo na prezentaci na veřejnosti. Skvělou pomůckou je kamera. Vše natočíme a klient se pak vidí i slyší a může na sobě díky tomu mnohem lépe pracovat. Vybrousí svůj projev a zároveň mu to pomáhá při boji s trémou.

Jak vzpomínáš na učitele a lektory, kteří učili tebe?

V médiích pracuji od roku 1993. Za tu dobu jsem se setkala s mnoha lidmi, kteří mě někam posunuli. Nejvíce ale oceňují mediální analýzy psycholožky Renaty Novobilské. Rozebírala se mnou minutu po minutě mé Nedělní partie na Primě. Mluvení, řeč těla, obsah toho, co říkám. Kritika to byla opravdu velmi drsná, ale zároveň neuvěřitelně posilující. Za to jsem dodnes vděčná a dodnes z toho čerpám.

Co ti pomáhá zapamatovat si text?

Nic. Já si text přečtu, a když má hlavu a patu a není to nějaký abstraktní nebo filozofický blábol, tak si ho okamžitě pamatuji.

Máš dva syny – dvojčata. Vím, že jsou ještě malí, ale přesto se zeptám, jaké obory by se ti líbilo, aby vystudovali?

Asi jako většina matek bych chtěla, aby byli úspěšní a spokojení. Takže je mi jedno, co vystudují, hlavně ať jsou šťastní. Ale klidně by mohli být třeba světově úspěšní kardiochirurgové!